Ситуацію на Солотвинському солеруднику вивчають експерти ЄС
Промислова розробка Солотвинського родовища кам’яної солі розпочалася у 1778 році, він розташований у Тячівському районі. Масштабні повені 1995-1996, 2001 років та пов’язаний з ними додатковий підйом рівня підземних вод підвищили їх гідродинамічний тиск.
Перші руйнування на Солотвинському руднику розпочались ще у 2004 році. Пізніше активізувались зсувні та карстові процеси на території смт. Солотвино, пошкоджено ряд будинків селища, інфраструктуру та дороги, затоплення шахт.
Таку ситуацію, з грудня 2010 року ДСНС України класифікували як надзвичайну ситуацію державного рівня. Розроблено План заходів щодо недопущення техногенної катастрофи та відселення громадян, житло яких знаходиться в зоні можливої деформації земної поверхні. За уточненим переліком витрат для проведення заходів з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації вже виконано першочергові проектно-вишукувальні та будівельні роботи, але їх не завершили за браком коштів.
3 лютого 2016 року в Брюсселі проведено зустріч з представниками Генерального директорату європейської комісії «Гуманітарна допомога та цивільний захист», під час якої підтверджено готовність експертів ЄС здійснити місію з оцінки ризиків та загроз для природного середовища Солотвинського солерудника.
Зараз ситуацію на Солотвинському солеруднику вивчають експерти Євросоюзу, тут перебуває експертна комісія. Спільно зі спеціалістами Угорщини на чолі з представником Уряду сусідньої країни Іштваном Йоо фахівці проаналізують стан справ на Державному підприємстві «Солотвинський солерудник». До ЄС за допомогою з ініціативи Закарпатської облради на початку року звернувся Уряд України, у зв’язку з критичною ситуацією, яка склалася на закарпатських солекопальнях. Нині експерти європейської комісії з гуманітарної допомоги та управління кризовими ситуаціями прагнуть на місці оцінити існуючі загрози.
У понеділок, 4 липня, з командою спеціалістів зустрівся голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль.
Видобувні роботи на солеруднику зупинилися майже десять років тому. Збільшення притоку підземних вод призвели до затоплення гірничих виробок, роботу припинили алергологічні лікарні, на території утворюються карстові провалля, – розповів Г. Москаль, характеризуючи ситуацію. – Існує загроза потрапляння вод з цієї території до річки Тиса. Це стане екологічною катастрофою не тільки для Закарпаття та сусідньої Угорщини, але й для всієї Європи.
Керівник краю також наголосив на важливості закарпатського солерудника, як виробничого об’єкта. За його словами, єдина шахта, яка нині забезпечує сіллю країну – підприємство «Артемсіль» – знаходиться за два десятки кілометрів від зони бойових дій на сході держави.
Як наголосив представник Генерального Директорату Європейської Комісії Едмундс Акітіс, фахівці Євросоюзу на Закарпатті сьогодні перебувають з оціночною місією. «Ми вивчимо ситуацію на місці, зробимо оцінки, щоб розробити проекти для приїзду фахівців експертної групи. Це досить довгий шлях, на якому ми почали робити перші кроки», – сказав він.
Протягом дня представники Єврокомісії проводять зустрічі з фахівцями профільних міністерств та відомств України, які прибули на Закарпаття. Серед них, зокрема, посадовці міністерств аграрної політики та продовольства України, екології та природних ресурсів, Державної служби з надзвичайних ситуацій. Робоча зустріч триває за участі в.о. голови облради Йосипа Борто та заступника голови ОДА Віктора Мікуліна, а також спеціалістів обласних управлінь.
У вівторок експерти ЄС відвідають Солотвинський солерудник.
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися