Наслідки буревію у селі Люта Великоберезнянського району. ФОТО
Природа показала свій характер.
Два роки тому – у 2014 році. І з тих пір не відбувається ніяких змін. Дах не ремонтується, а 154 річна будівля руйнується під впливом атмосферних явищ.
До речі – це будівля першої початкової школи у селі, яка була побудована угорцями у далекому 1862 році на кошти селян. Тут дітей вчили читати і писати. Але основна увага приділялася співу, читанню біблії і закону божому. Цікаво, що діти відвідували школу тільки взимку, коли не було польових робіт. Весь інший час вони працювали. Наприкінці XIX століття було відкрито ще 4 класи, навчання в яких проводилося угорською мовою.
Читайте також: У мережі опублікували світлини затоплених доріг Закарпаття. ФОТО
Місцеві мешканці розповідають, що будівля пустувала з 2008 року.
Саме село розташовано в долині річки Лютянки і дуже протяжне. Майже 10 кілометрів. Багато це, чи мало, можна зрозуміти у порівнянні – наприклад: це приблизно як відстань від центру міста Ужгород до Невицького замку, або 1/2 частина шляху до м. Чоп. Нумерація на будинках під кінець села вже чотиризначна.
Вижити серед підхмарних гір і полонин селянам здавна допомагав ліс…а точніше – його знищення. З початку XIX століття в Лютій починає діяти лісопилка, на якій виготовляли дошки для спорудження житла та мостів. Інтенсивна розробка лісів була пов’язана в деякій мірі і з німецькою колонізацією. В Люту прибули вихідці з Швабії, нащадки яких і по сьогодні проживають у селі.
Наслідки ж вирубок, які відбуваються у наші дні жахливі. Варто прогулятися лісами – посеред лісу розбиті лісовозами та тральщиками дороги, які майже непроходимі.
Закінчується село в’їздом у ліс прямо з центральної вулиці.
P.S. Місцеві мешканці вже торгують яфинами (чорницею) по 30 грн за літр. Хоча на Полонині вона ще не визріла. А грибів у лісах поблизу сіл Кострина, Вишка, Люта у ці дні неймовірно багато.
Юрій Ломакін
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися