«Мінування» школи під час ЗНО. Чи може це повторитися?
5 травня в Україні розпочалося зовнішнє незалежне тестування. Для отримання атестата про повну середню освіту разом із тими, хто вступатиме у виші, 11-класники також мали скласти ДПА з української мови.
На фоні загальної картини всієї Закарпатської області, де були 42 пункти тестування, відзначилася Ужгородська загальноосвітня школа № 19. Під час написання сертифікаційної роботи, яке мало тривати три години, на 102-й хвилині надійшов анонімний дзвінок. Працівників поліції повідомили про мінування навчального закладу, де на той час учасники ЗНО ще не завершили написання завдань.
На згаданому пункті тестування участь у зовнішньому незалежному оцінюванні брали 244 особи. На момент «вибухового» дзвінка роботи завершили і здали 58 учнів.
Працівники пункту злагоджено діяли з представниками поліції та керівниками Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти. Для збереження життя та здоров’я всі учасники ЗНО були евакуйовані на безпечну від будівлі відстань.
Поліція оточила територію. На місце події прибули вибухотехніки, які провели обшук усіх приміщень закладу. При ретельному огляді вибухонебезпечної речовини або предметів, що могли би зашкодили життю та здоров’ю людей, не знайшли.
Щоправда, при перевірці особистих речей, в одному з рюкзаків було виявлено елемент піротехнічного засобу. Але власниця пояснила цей факт заняттями з фаєр-шоу, адже після складання ЗНО вона мала відвідати тренування.
Водночас відповідні правоохоронні органи займалися пошуком телефонного злочинця. Апарат і сім-картку, якими скористалися для дзвінка, було виявлено на дні річки Уж уже через дві години. Водолази отримали можливість продемонструвати свою майстерність у роботі, що й зробили. Телефон було знайдено.
Поки поліція виконувала свій обов’язок, абітурієнти та весь персонал, який забезпечував роботу пункту ЗНО, повернулися до аудиторій. Але завершити написання сертифікаційної роботи учні вже не змогли, оскільки було порушено процедуру.
Звісно, під час такої перерви, хоч і вимушеної, усі, хто бажав, могли добре подумати над завданнями, а потім блискуче дописати відповіді. Але не так сталося, як гадалося. Учні, що повернулися в приміщення ЗОШ № 19, не отримали такої можливості. Старші інструктори зібрали всі роботи й запечатали їх у відповідні конверти. Зауважимо, вони діяли відповідно до регламенту роботи.
Таким чином 186 учасників першого цього року ЗНО з української мови та літератури не виклали всіх своїх знань на тестових бланках. Учні, які не завершили роботи, написали заяви або про згоду із результатами незавершеної роботи, або про повторну (додаткову) сесію. Тих, хто перескладатиме тести через форс-мажорні обставини, виявилося 108.
Батьки зі своїми дітьми, а також із адвокатами одразу почали вимагати негайного перескладання. На жаль, про дату повторного іспиту рішення може прийняти тільки Український центр оцінювання якості освіти.
Департамент освіти і науки Закарпатської області негайно звернувся до Міністерства освіти і науки України з листом, в якому просив про невідкладний розгляд питання та якнайшвидше реагування на ситуацію, що склалася.
Оля, учасниця ЗНО, розповідає «Карпатському об’єктиву»: «Мені дуже прикро. Я вклала багато сил та енергії, щоб належно підготуватися до тестування. Не в останню чергу скажу, що мені шкода грошей, витрачених на репетитора, та нервів моїх батьків, які тепер мають мені допомагати «розрулювати» цю ситуацію. Я вступатиму до університету за кордоном, і мені потрібен атестат. А якщо дату призначать на пізній термін, що я робитиму?»
Правда, знайшлися й такі учні, яким було байдуже.
Світлана Петрівна, мама 11-класника, наголосила на безглуздості такого вчинку. «Упевнена, цього «оболтуса» знайдуть, але коли це станеться, нехай покажуть на всю Україну, по всіх каналах і в усіх газетах! Щоб більше ні в одній школі такого не повторилося! Це ж скільки нервів дітям та нам, дорослим», – знервовано прокоментувала ситуацію жінка.
Відомо, що 17-річного хлопця знайшли й затримали. Проти нього порушено кримінальну справу. «Я не знав і не думав, що за таке буде кримінальна відповідальність. Мені просто захотілося. Купив карточку в магазині, і все», – каже юнак.
За такий вчинок передбачено 1700 гривень штрафу, а також обмеження волі до трьох років.
До речі, під час написання робіт у жодній зі шкіл-пунктів абітурієнтів не перевіряли металошукачами, як це відбувалося в попередні роки. Хоча в кожному закладі працівники правоохоронних органів були готові виконати свою роботу.
Дотепер наполегливо боролися з можливістю списати, а в одну мить усе перекреслили. Невже це комусь на руку?
Софія ПЕКАРОВИЧ
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися