140114
11:16 12.012025

Дорожня карта для родин зниклих безвісті за особливих обставин

Події 85

☝Особа зникла безвісти за особливих обставин

Відповідно до законодавства особою, яка зникла безвісти за особливих обставин, є особа, зникла безвісти у звʼязку зі збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України. Така особа має права та особливий статус, визначені законом.

Близькі родичі та члени сімʼї мають право на отримання достовірних відомостей про місце перебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, обставини її загибелі (смерті), місце поховання (якщо воно відоме), звернувшись із запитом до ТЦК та СП на отримання Витягу із службового розслідування.

☝Військовослужбовець вважається зниклим безвісти, якщо:

✅відсутні точні дані щодо долі військовослужбовця, який не повернувся після виконання бойового завдання (побратими не можуть точно визначити, чи особа потрапила у ворожий полон чи загинула на полі бою)

✅якщо побратими свідчать, що особа ймовірно потрапила у полон, але немає достатньо доказів

✅якщо побратими свідчать, що особа ймовірно загинула, але немає можливості перевірити місце зникнення чи забрати тіло загиблого через активні бойові дії

☝Дії родини, якщо Захисник зник безвісти за особливих обставин

Якщо прийшло сповіщення від ТЦК та СП, що Захисник зник безвісти за особливих, потрібно:

👉Дізнатись:

останнє місце перебування Захисника;

обставини зникнення;

👉ВАЖЛИВО: не розповсюджуйте та не публікуйте у соціальних мережах світлини Захисника у військовій формі, локацію останнього місця його перебування (зникнення), номер військової частини. Такі дії можуть нашкодити Захиснику у випадку переховування чи потрапляння в полон.

👉Подати Заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин до територіального органу Національної поліції України.

👉У заяві вказується максимально повна відома заявнику інформація щодо Захисника та його зникнення – всі відомі обставини щодо місця перебування, особливих прикмет (татуювання, шрами, пірсинг і т.д.), речей, які він міг би мати із собою (мобільний телефон, документи, прикраси) тощо. Також найближчий родич Захисника має здати біологічні зразки для порівняння ДНК-профілів.

Заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, можна подати, звернувшись до територіального підрозділу поліції або зателефонувати на 102 (цілодобово).

👉Через 24 години з часу подання заяви про зникнення (відповідно до ст. 60 КПК України) потрібно отримати витяг з ЄРДР, де безпосередньо буде зазначено ПІБ слідчого у справі. Зберігайте цей документ!

Відомості, зазначені у заяві про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, підлягають внесенню до Єдиного реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин.

👉Зареєструйтесь в Особистому кабінеті інформаційної системи Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

https://koordshtab.gov.ua

Пройшовши верифікацію заявки надайте всю наявну у вас інформацію про зниклу особу в розділі “Надати додаткову інформацію”.

Після подачі статус заявки та облікову категорію зниклої особи можна відстежувати в Особистому кабінеті Заявника та, за необхідності, отримувати онлайн-консультації від консультантів Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

Тут же можна буде отримати витяг.

Контакти консультаційних центрів у регіонах

https://www.facebook.com/share/1B3Rf2WGsp

👉З усіх питань, пов’язаних з пошуком та ідентифікацією зниклих безвісти осіб, а також для координації з правоохоронними органами та іншими структурами, можна звертатися до регіональних представників Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин  або безпосередньо до самого Уповноваженого Артура Добросердова:

електронна адреса: pgmia@mvs.gov.ua

поштова адреса: вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601

телефон «Гарячої лінії»: 16-98

(Регіональні представництва наведемо в коментарі)

👉Подати заяву та отримати витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин  поштовим зв’язком на адресу: на адресу: м. Київ, вул. Богомольця, 10, індекс 01601 https://mvs.gov.ua/upovnovazenii-z-pitan-osib-zniklix-bezvisti-za-osoblivix-obstavin-1

 тел:16-98.

👉Звернутись в Обʼєднаний центр з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України (СБУ), якщо є дані про ймовірне потрапляння військовослужбовця в полон за телефоном ☎(044) 321-11-21, +38 (098) 321-11-21.

https://ssu.gov.ua/obiednanyi-tsentr-z-koordynatsii-poshuku-ta-zvilnennia-viiskovopolonenykh-nezakonno-pozbavlenykh-voli-osib-vnaslidok-ahresii-proty-ukrainy

Повідомлення в Viber, WhatsApp, Telegram надсилати на номер +38 (067) 650-83-32.

📝Електронні листи надсилати на електронну адресу: united_center@ssu.gov.ua.

👉Звернутись в Національне інформаційне бюро:

https://nib.gov.ua;

тел: 16-48 цілодобово,

+38 (044) 287-81-65 (дзвінки з-за кордону).

👉Проінформувати Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Офіс Омбудсмана України

https://ombudsman.gov.ua/;

тел: 0-800-501-720, (044) 299-74-08.

👉Міжнародні організації, котрі можуть робити офіційні запити державі-агресору росії щодо зʼясування долі зниклих осіб на окупованій території України та на території росії (якщо зниклих осіб перевозили)

Можна заповнити форми щодо розшуку особи до міжнародних організацій.

Служба розшуку Червоного Хреста – 0 800 332 656 або rfl@redcross.org.ua

Служба розшуку Міжнародного Червоного Хрестаhttps://uruprecase.powerappsportals.com/uk-UA/create-request/

Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти  https://oic.icmp.int/index.php?w=mp_reg&l=uk

Бюро Центрального агентства Міжнародного Комітету Червоного Хреста з розшуку також може звернутися до уряду держави-агресора (росії) із запитом щодо встановлення долі зниклої особи. Це стосується військових і цивільних осіб, живих і загиблих, що потрапили до рук противника. Інформацію щодо того, як створити запит, можна знайти тут.

Відповідно до Женевських конвенцій Міжнародний Комітет Червоного Хреста виступає посередником у передачі інформації між сторонами конфлікту, яка здійснюється через Національне інформаційне бюро, яке має бути створене у кожній країні, де є міжнародний збройний конфлікт (війна).

Робоча Група ООН з насильницьких або недобровільних зникнень у відповідь на Ваш запит про зникнення особи робить офіційне звернення до уряду держави-агресора (у цьому випадку – росії) з вимогою надати інформацію про зниклу особу. Інформацію щодо того, як створити запит, можна знайти тут.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець  може у відповідь на запит від родини звернутись до Уповноваженої з прав людини у рф із запитом щодо зʼясування долі зниклої особи.

росія у більшості випадків відмовляється надавати будь-яку інформацію, але важливо також засвідчити факт відмови надання інформації, тому що це у свою чергу також є доказом порушенням росією норм міжнародного гуманітарного права і може бути використана проти держави-агресора.

Інколи інформацію щодо зниклих осіб можна знайти на ворожих сайтах. росіяни поширюють фото- або відео-матеріали полонених/незаконно утримуваних осіб з метою здійснення морально-психологічного тиску. Але в умовах, коли росія не дає офіційні відповіді щодо зниклих осіб, такі фото/відео матеріали можуть розглядатись як доказ того, що держава-агресор утримує відповідну особу.

У разі виявлення таких матеріалів чи в разі надходження будь-якої інформації щодо зниклих осіб (телефонний дзвінок, лист, інформація від свідків) потрібно повідомити слідчого, додати відповідну інформацію в Особистому кабінеті Координаційного штабу, надати в МКЧХ та Робочу групу з насильницьких чи недобровільних зникнень.

☎☝Контакт центр Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

0 800 300 529

👉Не забудьте звернутись із письмовою заявою до органу Пенсійного фонду України за місцем свого проживання із заявою про нарахування пенсії по втраті годувальника (бланк заяви надає орган ПФУ).

Про пенсію щодо втрати годувальника писали тут

https://www.facebook.com/share/p/1BR55kLTrS

Контакт-центр ПФУ 0-800-503-753

👉Зверніться до ТЦК або військової частини щодо виплати частини грошового забезпечення військовослужбовця.

Алгоритм дій тут:

https://www.facebook.com/share/15Updbe4qo

👉Якщо людина перебуває в полоні, то відповідно до Закону України від 26.01.2022 № 2010-IX «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» та Положення про Комісію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2022 рік № 1281 встановлюється  факт позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Особи, яким підтверджено такий факт, або члени їх сімей мають право на отримання:

– щорічної державної грошової допомоги, у розмірі 100 тис. гривень;

– одноразової державної грошової допомоги після звільнення, у розмірі 100 тис. гривень;

– відшкодування витрат на професійну правничу допомогу

Для отримання щорічної державної грошової допомоги особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, членам сімей таких осіб  потрібно звертатись до Міністерства реінтеграції

Чоколівський бульвар 13, місто Київ, 03186 або на електронну адресу: info-gr@minre.gov.ua

0 800 750 107 – гаряча лінія Мінреінтеграції.

Група комунікацій Закарпатського ОТЦК та СП

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах