138507
19:11 10.112024

Мережею шириться черговий небезпечний тренд серед закарпатських дітей

Події 526

Челендж «Біжи або помри» знову набирає популярності серед підлітків нашого краю. Декілька років тому ужгородські водії масово скаржилися, що в різних частинах міста під колеса кидаються 10-14-річні школярі. Згодом ситуація стабілізувалася і про так звану «гру» на певний час забули. Протягом серпня-вересня у Мукачеві під колесами потягу за дивним збігом обставин опинилося аж двоє хлопчиків. Днями у Хусті було зафіксовано декілька випадків, коли діти кидалися під автомобілі. Що ж відбувається? Детальніше – у матеріалі «Карпатського об’єктива».

Дві трагедії у Мукачеві

6 серпня Мукачево сколихнула тривожна новина. Поїзд смертельно травмував 12-річну дитину. А вже через кілька тижнів, 16 вересня, о 16 годині у місті над Латорицею сталася ще одна біда. Під колесами потягу загинув 10-річний школяр.

За інформацією ряду закарпатських ЗМІ, тоді на залізничну колію вибігло троє хлопчиків. Там саме проїжджала електричка «Мукачево-Сянки». Машиніст побачив дітей і почав подавати їм сигнали. Аби вони відійшли, потім застосував екстрене гальмування. На жаль, зупинити потяг за секунду неможливо, тож він наїхав на Іллю. Мама дитини переконана, що все відбулося не випадково, що її сина затягнули у суїцидальну гру «Біжи або помри».

Зараз це відео, де Ілля стоїть біля рейок, а голос за кадром його кличе, можна побачити в мережі. Воно є у вільному доступі. Дійшло воно й до пані Наталії. Згорьована мати переконує, що син завжди був життєрадісним та енергійним і в той фатальний день відпросився гуляти всього на півтори години. Суїцидальних проявів у дитини не було, але коли «випливло» відео, зняте друзями Іллі, жінка зрозуміла, що подія не була нещасним випадком.

«Переглядаючи зйомку, стає зрозуміло, що син усе усвідомлював, усе бачив, усе чув і повинен був зробити якусь дію, – каже пані Наталія. – Що він мав зробити – я вже не знаю. Усе трапилося на очах дітей. Вони все бачили і просто втекли. Коли зупинився поїзд, їх там уже не було. Поліцію та швидку викликали машиністи. Дітей ми знайшли, але вони нічого не хочуть говорити. Не згадали навіть про відео, яке до мене потрапило практично випадково… через інших людей. Претензій я ні до кого не маю, але точно впевнена, що з боку Іллі те, що трапилося, було не самогубством Тому хочу застерегти від нещастя й інших батьків».

Цікаво, що на телефоні хлопчика було встановлено як батьківський контроль, так і визначення геолокації, утім не це завадило статися найгіршому… Речниця Нацполіції у Закарпатській області Ганна Дан повідомила, що правоохоронці справді отримали повідомлення про загибель 10-річного хлопчика під колесами потяга «Мукачево-Кольчино».

«Під час досудового розслідування було встановлено, що машиніст застосував і спецсигнал, і екстрене гальмування, але наїзду уникнути не вдалося, – наголосила вона. – За фактом порушено кримінальне провадження. Триває слідство».

Біжать під колеса

Тим часом у Хусті діти почали кидатися під автомобілі. Мова йде про таку ж вікову категорію хлопчиків – 10-12 років.

Журналісту «Карпатського об’єктива» у неділю, 6 жовтня, надіслали відео, відзняте камерою зовнішнього нагляду біля одного з будинків на вулиці Львівській. Подія трапилася напередодні. На відео видно, як на узбіччі дороги стоять двоє хлопчиків. Один із велосипедом, другий – із самокатом. Вони спостерігають за автомобілями, які проїжджають повз. Потім той, що із самокатом, кидається під одну з машин. На щастя, вдарився збоку і просто упав. Утім швидко підвівся і побіг на тротуар. Із-за керма вийшла жінка. Вона була дуже перелякана. Кермувала вона на невеликій швидкості, тож її провини у тому, що сталося, немає ніякої.

Відтак 8 жовтня стало відомо про інший подібний випадок. Трапився він неподалік ТРЦ «Універмаг «Хуст» на вулиці Духновича. Про нього повідомила хустянка Катерина Шахнова.

«На жаль, трапився дуже прикрий випадок увечері у вівторок. Дитина віком приблизно 10 років кинулася під колеса автомобіля, – зазначила вона. – На щастя, хлопчик живий. Водійка встигла вчасно загальмувати. Але маю велике прохання до батьків дітей. Прошу звернути увагу та провести з ними бесіду про сучасну гру «Біжи або помри».

На подив, до поліції у жодному з випадків ніхто не звертався. Добре, що обидва хлопчики залишилися живими. Утім із їхніми батьками варто було б провести профілактичні бесіди, а з самими дітьми попрацювати психологам.

Що за челендж

«Біжи або помри» – це суїцидальна гра. Модератори ставлять перед неповнолітніми завдання, які вони повинні виконувати. Потім мають прозвітувати і надіслати відео. Кінцевим завданням для підлітків є самогубство. Гра є відомою ще з 2016 року. До нас вона дійшла у 2017-му. Тобто, не «Синій кит» єдиний губить дітей…

На жаль, є ще й інший небезпечний тренд – вдихання шкідливих речовин. Відео діти виставляють у «TikTok». Така практика називається хаффінг або нюхання. Неповнолітні перед камерою телефону вдихають шкідливі пари побутових засобів: лак для нігтів, маркери або аерозолі. На жаль, наслідки можуть бути дуже сумними: від легкого отруєння аж до зупинки серця. Тим часом подібні відео збирають мільйонні перегляди.

Що робити батькам

Психологиня Тамара Радченко із Херсонщини наразі мешкає в Ужгороді. Вона впевнена, що дорослим необхідно пояснювати синам та донькам загрози модних челенжів.

«Психіка дитини ще не є стабільною. А в підлітковому віці більшість хочуть у очах інших здаватися героями, можуть робити непередбачувані вчинки, тільки б не мати вигляд «слабаків». Тому неповнолітні стають легкими жертвами для тих, хто організовує суїцидальні спільноти. Батьки мають пояснювати дітям, що не наражати себе на небезпеку є виявом не слабкості, а мудрості. А найкраще підбирати собі компанію серед тих, хто має подібні цінності та погляди на життя», – наголошує фахівчиня.

За її словами, як не прикро, але подібні «ігри» існують практично у всьому світі.

«Батьки мають знати коло спілкування сина чи доньки, бути з дитиною чесними і відкритими, будувати стосунки на основі довіри. Також бажано задіяти школяра в секціях за вподобаннями, аби у дитини були якісь цілі і менше часу на нерозумні розваги. Необхідно цікавитися справами дитини, дати зрозуміти, що дорослі є надійним тилом, а не ворогом. І ще… я бачила у соцмережах багато коментарів під подібними відео. Мене вразило, що жінки, матері, пишуть: «Відшмагати за таке треба!» Так от. Не можна насиллям щось «вбивати» комусь у голову! Домогтися чогось та ще й із підлітком реально виключно шляхом дружнього діалогу! Дитині треба пояснити, що вона для батьків є важливою!», – стверджує психологиня.

Тож поки не трапилося чергової трагедії закарпатцям варто звернути увагу на захоплення дітей, поговорити з ними і доступно пояснити загрозу різного роду небезпечних челенджів.

Марина АЛДОН

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах