34674
15:42 27.022018

На Іршавщині невідомі спалили екскаватори компанії, що видобуває вугілля

Події 2828

На Закарпатті розгорілася війна за місце видобутку бурого вугілля. Вночі проти 25 лютого невідомі підпалили два екскаватори підприємства “Лігніт+” на кар’єрі в селі Ільниця Іршавського району.

8d8574b1771999898a81ac17c31578cf

Слідство у справі ще триває, проте власник підприємства у коментарі ТСН.ua висловив впевненість у тому, що це був умисний підпал.

“Це, безумовно, був підпал. Зсередини залили горючу суміш і підпалили. Був сильний вітер, і в момент згоріли два дорогих екскаватори. У кабіні вся техніка, вся електроніка, спеціально облито все. Професійно хтось підпалював”, – сказав власник ТОВ “Лігніт+” Віктор Лага.

Директор підприємства Максим Мандрико, який керує справами на місці, додав, що через втрату техніки робота зупинилася.

“Нам просто спалили техніку, яка є основою нашої роботи – це два імпортних екскаватори загальною вартістю 2 млн грн. Зараз більше 30 людей, які працюють на підприємстві, залишилися без робочих місць і без зарплат”, – розповів директор “Лігніт+” Максим Мандрико.

У ГУ Нацполіції в Закарпатській області підтвердили, що на території кар’єру, який належить ТОВ “Лігніт+”, згоріли два екскаватори “JCB 330L” і “New Holland E215”.

“За цим фактом розпочато кримінальне провадження за ч.2 ст. 194 ККУ, тобто умисне знищення або пошкодження майна, вчинене шляхом підпалу, вибуху чи іншим загально небезпечним способом, або таке, що заподіяло майнову шкоду в особливо великих розмірах. Таке правопорушення карається позбавленням волі на строк від трьох до п’ятнадцяти років”, – йдеться у повідомленні правоохоронців.

Власник і директор “Лігніт+” нарікають, що цей інцидент стався після того, як у підприємства почалися проблеми з місцевою владою.

Віктор Лага – киянин, колишній депутат Київради. Займатися підприємницькою діяльністю на Закарпатті він почав близько 10 років тому, викупивши і розвиваючи підприємство “Лігніт”. За його словами, довгий час підприємство працювало лише на внутрішній ринок, продаваючи вугілля місцевому населенню для власних потреб.

Проте останнім часом кон’юнктура ринку змінилася, деревина подорожчала, тож попит на вугілля зріс. Крім того, компанія вийшла на західні ринки та почала експортувати вугілля закордон, отримуючи прибуток вже у валюті.

За словами Лаги, місцева влада помітила успіхи компанії та почала вимагати в них більше грошей за розробку надр.

Ситуація загострилася минулого року, коли “Лігніт+” отримувало чергову ділянку землі для видобутку вугілля, а саме кар’єр на території Ільницької сільради. Директор компанії Мандрико каже, що їм призначили занадто високу плату за користування землею.

“31 жовтня ми підписали договір оренди земельної ділянки, де нам призначили максимальну відсоткову ставку оренди – 12%. Місцева влада мотивує це тим, що для них це наповнення бюджету. Це, звичайно, зрозуміло, але у нас була попередня усна домовленість, що ті відсоткові ставки будуть зменшені, щоб було вигідно не тільки для місцевої влади, але і для підприємства також”, – сказав Мандрико, додавши, що інші дві ділянки районна адміністрація виділила їм під ставки 3% і 5% відповідно.

Також Мандрико посилається на зміни у податковому законодавстві, які набули чинності у січні 2018 року. Згідно з ними, за землі, нормативно-грошова оцінка яких не проведена або набуде чинності через деякий період, має сплачуватися оренда не більше 5% від вартості ріллі (виорані поля) по області. Нормативно-грошова оцінка орендованої компанією землі набуде чинності лише наступного року, каже Мандрико, у зв’язку з чим вони звернулися до сільради з клопотанням про перегляд відсоткової ставки.

8b8cbbb61d3bc1696b415c90f8340b37

Відповідне звернення сільрада розглянула на сесії 20 лютого та відхилила його.

Голова Ільницької сільради Василь Палиця пояснив, що відсоткова ставка, яку хочуть представники компанії, замала. “Там ставка, як кіт наплакав. Ну, як вони беруть корисні копалини, то треба думати і за село”, – заявив Палиця.

Сільський голова додав, що у цей час з’явився ще один зацікавлений інвестор з Києва, який нібито був готовий допомагати “Лігніт+”. Про другого інвестора вдалося з’ясувати лише його ім’я – Володимир.

“У нас була така розмова, що їм (“Лігніт+”, – ред.) було нерентабельно. Я попросив дозволу у Лаги дати його телефон, бо в Києві є люди, які готові інвестувати, брати вашу продукцію”, – додав Палиця.

Власник “Лігніт+” Віктор Лага підтвердив, що спілкувався з людиною, яку йому порекомендував Палиця, проте, виявилося, що той хоче купити не вугілля, а саму компанію, на продаж якої Лага не мав планів.

“Він (Володимир, – ред.) сказав, мовляв, подумайте, бо сьогодні ви при ділі, а завтра взагалі можете лишитися без нічого. Я тоді якось не надав його словам значення, але коли за два-три тижні запалали екскаватори, то я вже починаю вибудовувати логічний ланцюжок”, – зауважив Лага.

Директор “Лігніт+” Максим Мандрико зазначає, що частка відповідальності за інцидент лежить на місцевій владі.

“Ми думаємо, що це продумана акція, щоб завести підприємство у такі невигідні умови, щоб просто невигідно було працювати, і ми ставали би перед питанням – чи взагалі закривати підприємство, чи продавати його іншим інвесторам”, – вважає Мандрико.

Сільський голова своєю чергою заперечує можливість причетності когось з місцевих до підпалу техніки “Лігніт+”, натякаючи, що це розбірки виключно між зацікавленими сторонами.

“Я був на кар’єрі, де це сталося, і можу впевнено сказати, що то робили професіонали. Село до того жодного відношення не має. Я думаю, що це спланована акція між тими, хто бажає добувати корисні копалини. Село може як – з мотиками, з копачками, з вилами, дорогу перекрити. Але те, що сталося – про таке не може бути й мови. Це не рівень сільських людей”, – запевняє Палиця.

Зазначимо, що інвестор Володимир, на якого посилаються сторони конфлікту, відмовив журналістам у коментарі.

Водночас власник компанії “Лігніт+” заявив, що не може чітко вказати, кому було вигідне знищення його техніки. Зокрема, він зазначив, що у регіоні нібито зростає рівень ненависті до немісцевих.

“Зараз там таке твориться на Закарпатті. Там постійно присутня думка, що “це наше, це наші надра, наша земля, а ви тут приїхали, ви тут вигрібаєте, а ми тут невідомо з чим залишимося”. І були наїзди всілякі, на кшталт: “Ви привезли техніку, на якій номера київські”. А протягом всієї роботи там приходять до нас люди і розповідають, що ми такі-сякі, нічого не даємо людям, їм так сказав сільголова, тому, мовляв, чекайте, ми вам дороги перекопаємо, ви тут возити нічого не будете”, – розповів Лага.

Голова сільради у коментарі спростував існування подібних настроїв, зауваживши, що “на Іршавщині ніколи не було такого – “наші-ваші”.

7fa844bc856ada74a5a63f0dad7382a6

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах