https://rx.ua
77124
11:03 21.072020

На Мукачівщині сільськогосподарське товариство «Агро-Лучки» знову отруїло навколишнє середовище. ФОТО

Події 5811

Сільськогосподарське ТОВ «Агро-Лучки», створене у 2000 році, – це товариство з обмеженою відповідальністю, зареєстроване в с. Великі Лучки Мукачівського району. Протягом кількох останніх років воно скуповує землі по всій території Закарпаття здебільшого від літніх людей, використовуючи так званий договір оренди, деталі якого не відомі пересічному громадянину. Серед закарпатських угорців підприємство зажило поганої слави через свою шкідливу діяльність.

Першими негативні дії сільгосппідприємства у 2016 році відчули пасічники сіл Велика Бакта, Мочола, Чома та Геча у зв’язку з масовою загибеллю бджіл. Отруєння спричинили механізатори товариства «Агро-Лучки», які здійснювали хімічну обробку полів навколо згаданих населених пунктів. Подібний інцидент стався також у 2019 році в селі Попово, коли сільгосппідприємство проводило хімічне обприскування, не беручи до уваги допустиму відстань розпилення, заздалегідь установлений час та часовий інтервал. Крім того, трапилося кілька інших випадків, у яких звинувачують підприємство. Серед закарпатських мисливців поширеним є твердження: «Там, де з’явилося «Агро-Лучки», полювання не буде…»

Проте нинішній випадок особливий. Неподалік села Дийда розташований невеликий ставок, у який місцеві жителі кілька років тому випустили різні види риб. Тут кожен міг рибалити на власне задоволення. Поруч із водоймою на території майже 200 га веде діяльність сільгосппідприємство «Агро-Лучки». Увечері 10 липня родина, яка мешкає біля згаданого рибальського ставка, помітила, що два трактори підприємства з цистернами їдуть у його напрямку. Працівники стали качати воду зі ставка для обприскування. Проте і цистерни, і насоси містили отруйні речовини, які таким чином потрапили у водойму. Наступного дня на одного з членів родини чекала неприємна картина. На поверхні ставка з’явилася мертва риба, а навколо неї кола синього кольору. Видовище говорило саме за себе: вода була отруєна, що призвело до загибелі риби. Про цей інцидент свідчать і зроблені фото, на яких видно масову загибель риби. Родина, яка мешкає поруч зі ставком, повідомила журналістам видання Kárpátalja, що через два дні, вочевидь, після того, як сільгосппідприємство дізналося про те, що сталося, біля водойми з’явилося авто марки Audi з кількома пасажирами з мішками, котрі мали намір прибрати сліди, тобто трупи риб. Журналіст видання на місці інциденту також зробив кілька фото, на яких видно сині, ймовірно, отруйні плями на поверхні води. Вдалося сфотографувати й мертву рибу, яку, вочевидь, «забули» прибрати представники сільгосппідприємства.

Ми звернулися за коментарем щодо інциденту до дийдянського сільського голови, очільника місцевого осередку ТУКЗ – КМКС Іштвана Егреші. Він повідомив, що, як тільки дізнався про подію, звернувся за юридичною допомогою й отримав пораду – викликати поліцію. 13 липня разом з очільником місцевої мисливської спільноти голова сільради відвідав ставок, проте не виявив ніяких слідів інциденту. Під час спілкування, на прохання журналіста, Іштван Егреші зателефонував представнику сільгосппідприємства п. Руслану й розпитав про деталі згаданого випадку, використовуючи гучномовець на телефоні. Співробітник фірми не зміг надати ніякої змістовної інформації, ухилявся від відповідей, пообіцяв дізнатися більше про справу від інших колег та зателефонувати сільському голові пізніше. Проте досі не зробив цього…

Відтак голова села розглядає можливість подальших юридичних кроків, вивчає питання, яким чином можна притягнути до відповідальності сільгосппідприємство для покриття завданих збитків.

Ситуацію ускладнює те, що поруч зі згаданим ставком розташоване водно-болотне угіддя, яке вважається гідрологічною пам’яткою природи державного значення. Там мешкає багато захищених законом птахів, які прилітають на згадану водойму пити. Крім того, значна частина диких тварин, що живе навколо, втамовує спрагу на цьому ставку. Водночас і свійські тварини, котрі заблукали, також піддаються небезпеці, якщо п’ють забруднену воду.

Досвід вказує на те, що діяльність сільськогосподарського товариства «Агро-Лучки» – обласна проблема, яка потребує вирішення.

Karpat.in.ua

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне